Mathematics

At the store deli, you spent $13.45 on 5 pounds of cheese. How much would it cost to buy 2 pounds of cheese?


Answers

lici

3 years ago Comment

OK firstly U need to find for 1 pound of cheese so therefore

$13.45 ÷ 5 =$2.69 the price for 1

$2.69× 2=$5.38

mariavalencia20

3 years ago Comment

5.38 you divide 13.45 with 5 to find out the cost of the pounds of cheese each that than gives you 2.69 so that's what it cost a pound than multiply that by 2 since you need to know how much it cost to buy 2 pounds. you multiply the amount per pound with how much... which gives you 5.38