Mathematics

if 31/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost? a. $.56 b. $.18 c. $.66 d. $1.76


Answers

Yaree

2 years ago Comment

3 1/2 = 7/2

so than 7/2 pounds cost 1,96 
     than 1 pound cost x 
 -----------------------------------------
   x = 1*1,96/(7/2) = (1,96 *2)/7 = 3,92 /7 = 0,56 so will cost $,56 so choice a. is right sure